سبک زندگی

کفش های ممنوعه در رانندگی!

کفش های ممنوعه در رانندگی!

بسیاری از افراد به خطرات انجام کارهای متفرقه درحین رانندگی آگاه هستند؛ کارهایی کثل خوردن و آشامیدن، موزیک هایی که باعث حواسپرتی می شوند و یا حتی آرایش کردن.در این حال اما پوشیدن کفش مناسب، مورد غفلت واقع شده!

یکی از تحلیل گران آموزشی اذعان داشته است که یکی از مواردی که در رانندگی باعث تصادفات می شود، پوشیدن کفشی نامناسب در هنگام رانندگی کردن است.پوشیدن کفش مناسب نقش مهمی در کمتر شدن تصادفات زیانبار دارد.

به همین دلیل در مجله ی شهرام طب تصمیم گرفتیم در خصوص کفش هایی که نباید از آنها در هنگام رانندگی استفاده کنید توضیحاتی را ذکر خواهیم کرد:

سخن متخصصان درباره کفش هایی که نباید در حین رانندگی استفاده کنیم

1.صندل هایی که جلوی آنها باز است

کفش هایی که مدل لا انگشتی دارند و صندل هایی که جلوی آنها باز است در حین رانندگی کردن،احتمال خطر را بالا می برند؛ مخصوصا اینکه صندل هایی که مدل لاانگشتی دارند، راحت تر از کفش های دیگر ممکن است از پا در ببایند.  همچنین به این دلیل این احتمال بسیار بالا می رود که بخشی از صندل زیر پای راننده و یا زیر پدال گیر کند و به این صورت احتمال عدم تمرکز راننده بالا می رود و آسیب زاست.این وضعیت اگر در زمانی اتفاق بیفتد که به پدال ترمز یا گاز احتیاج داریم ناامن و خطرناک تر می شود.به علاوه این نکته را هم در نظر بگیرید که صندل های انگشتی توانای محافظت از پای شما را ندارند.

علاوه بر اینکه نباید از کفش های جلو باز استفاده کرد، همین وضعیت را کفش های پشت باز هم دارند.

  1. عدم استفاده از دمپایی

هر از گاهی نیاز دارید که به خرید های شیانه بروید، و ممکن است وسوسه بشوید که از دمپایی برای رانندگی خود استفاده کنید، صبر کنید و دوباره از خود بپرسید که آیا عواقب خطرناک این کار را می پذیرید؟دمپایی ها هم به اندازه ی صندل ها برای رانندگی خطرناکند.

/   همانطور که در جریان هستید دمپایی ها به دلیل آزاد بودن و نداشتن هیچگونه اتصال خاصی به پای شما، به راحتی ممکن است بلغزند و از پای شما خارج بشوند، لذا به شدت رانندگی با دمپایی کار اشتباه و خطرناکی است.

کفش های نامناسب حین رانندگی

3.کفش هایی که لژ و یا پلاتفورم در آنها تعبیه شده

کفش هایی که پاشنه های نازک دارند و یا پاشنه های خیلی پهن و خیلی یلند دارند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در حین رانندگی می شوند.جدای از کفش هایی با پاشنه های نازک، کفش هایی زیاد از حد پهن یا بلند باعث می شود که شما در متعادل ساختن نیرویی که به پدال وارد می کنید دچار مشکل بشوید.برخی هم می گویند کفش هایی که پاشنه های بسیار پهن دارند باعث می شود به جای اینکه با یک فشار پدال مورد نظر جابجا بشود، دو پدال با هم فشرده شود و شما دچار مشکل بشوید.شاید شما هم موافق باشید که اشتباهات کوچک در رانندگی ممکن است پیامد های جبران ناپذیری در پی داشته باشند؛ مخصوصا در شرایط حساس و شرایطی که تصمیم گیری در آنها به علت هیجان بالا با اختلال رو برو می شود.

4.کفش هایی با پاشنه هایی بلند

در صورتی که با کفش های پاشنه بلند رانندگی کنید احتمال اینکه تعادل خود را از دست بدهید زیاد است و به همین دلیل متخصصان می گویند که لازم است در رانندگی حتما از کفش های تخت استفاده کنید که پای شما با کف زمین تماس داشته باشد و همچنین به گونه ای نباشد که کف ماشین گیر کند.

کفش های پرخطر برای رانندگی

5.کفش هایی که تازه خریداری کرده اید

برای اینکه احتمال ایجاد تصادف را در حین رانندگی کاهش دهید بهتر است قبل از پوشیدن کفش برای رانندگی بررسی کنید که آیا این کفش ها راحت هستند و تمرکز شما را حین رانندگی سمت خود حلب می کنند یا خیر؟

فقط در صورتی یک کفش را برای رانندگی کردن انتخاب کنید که از راحت بودنش قبلا اطمینان پیدا کرده باشید چرا که برخی وقت ها کفش هایی که تازه خریداری کرده ایم دارای کف های لغزنده ای هستند که تا آنها را استفاده نکنید از این موضوع خبردار نمی شوید.این موضوع که وقتی در حال رانندگی و استفاده از پدال ها هستید کفش شما بلغزد موردی بسیار مهم و خطرناک در رانندگی محسوب می شود.

6.پابرهنه رانندگی کردن

همانطور که می دانید همگی ما به رانندگی با کفش عادت کرده ایم و به همین دلیل رانندگی کردن بدون استفاده از کفش بسیار خطرناک است و توصیه می شود به شدت از آن دوری کنید.و نکته ی بعد اینکه شما مجبورید در هنگامی که از کفش استفاده نمی کنید فشار خیلی بیشتری را بر پدال ها وارد کنید.

همین امر باعث می شود که زمانی که شما همیشه ترمز عمل می کرد با زمانی که بدون کفش رانندگی می کنید متفاوت بشود و این خود خطرات بسیاری را در پی دارد.البته برخی معتقدند که رانندگی بدون کفش خیلی بهتر از این است که از برخی کفش ها و صندل های نامناسب استفاده کنید.چرا که رانندگی بدون کفش باعث می شود شما بدون هیچ مانعی بر پدال ها فشار وارد کنید ؛ با این حال همگی متوجه هستیم که آسیب و احتمال خطرات جدی در رانندگی با کفش خیلی کمتر است.

کفش مناسب رانندگی چه نوع کفشی است؟

و حالا  پس از نام بردن کفش هایی که در حین رانندگی خطرناک هستند نوبت می رسد به توضیح در خصوص کفش های مناسب در حین رانندگی.در بسیاری از کفش های به ظاهر راحت دیده می شود که کفش نمی تواند به طور کامل پاها را در بر بگیرد و باعث ایمنی پاها بشود.در نتیجه با پوشیدن این کفش ها نمی توان کنترل و فشار کافی را بر پدال ها بیاورد.

متخصصین می گویند که کفش مناسب رانندگی باید به خوبی پا ها را در بر بگیرند و دارای کف هایی نازک باشد چرا که در وارد کردن فشار مناسب به کفش ها بسیار تاثیر گذار است.

کفش های جلو پهن نست به کفش هایی با پنجه ی باریک بهتر می توانند فشاری را که بر پدال هاوارد می شود را برای راننده قابل کنترل تر کنند، برخی کفش هایی که برای رانندگی مناسبند از جمله اسنکر، کفش های تخت و راحتی می باشند.کفش های مخصوص رانندگی هم یکی از کفش هایی است که می توان با خیال راحت با آنها رانندگی کرد.

کفش های مناسب رانندگی برای همه ی مقاصد ما مناسبند؟ برای راحتی بیشتر در استفاده از کفش های دلخواه این است که همیشه یک کفش راحتی در ماشین داشته باشید که با آن رانندگی کنید و وقتی هم که به مقصد رسیدید بتوانید تعویض کنید و کفش دلخواه خودتان را بپوشید.

بازگشت به لیست